Історична довідка села Чернявка

Історія села Чернявка

Черня́вка — село в Україні, в Оратівському районі Вінницької області на річці Роська, між селами Плисковом і Скалою. Населення на кінець 2013 року становило 989 осіб (1186 осіб — за Всеукраїнським переписом 2001 року). Відстань до районного центру 30 км.

Біля Чернявки виявлені стародавні поселення білогрудівської культури пізньї бронзової доби 11-9 ст. до н. е. Багатошарове поселення між селами Плисків і Чернявка. 3аймає невисокий мис, утворений річкою Роською і невеликим яром. Дослідження експедиції Бердичівського музею під керівництвом Т. М. Мовчанівського в 1927—28 рр. Досліджена площа 370 м². Виявлені культурні шари трипільської культури раннього етапу та заключної фази пізнього Трипілля, а також, білогрудівської культур, скіфського часу та черняхівської культури. Частина колекцій зберігається у фондах Національного музею історії України.

В обліковій картці села на сайті Верховної Ради України вказано, що Чернявка заснована в 1640 році. Проте, за іншими даними, в писемних джерелах вказується, що в XVII ст. Чернявка вже була великим населеним пунктом. Виходячи з останніх даних, логічно припустити, що село було засновано раніше, принаймні в XVI ст. Про це свідчить також згадка про Чернявку як, хоч і знелюднене, але місто у «Перечне городов, городков, мест и местечек в Черкаських полках. 1654–1656», а саме, що в роки Визвольної війни 1654–1657 рр. Чернявка відносилась до Вінницького (Кальницького) полку. «Да у Вінницькому полку пусті (безлюдні?) міста Прилуки (тепер с. Стара Прилука), Липовець, Чехов, Чернявка, Чагуй (тепер Чагів), Бабин Урат (Оратів?)».

З 16 ст. село належало до Брацлавського повіту Брацлавського воєводства. Спочатку належало до маєтностей князів Острозьких. В 1787 р. Чернявка вважалася містечком, яке належало Стефану Врублевському, чесніку київському. В Чернявці був костел невідомої назви, заснований раніше 1793 року. Потім була католицька каплиця, згадана 1885 року, приписана до костелу м. Погребище.

З кінця 18 ст. Чернявка є центром Чернявської волості Липовецького повіту Київської губернії.

У № 198 «Варшавської газети» за 1858 рік була розміщена наступна стаття: «На зворотному шляху з Канева, під час проїзду з Тетієва в Лінці (скоріше за все сучасні Іллінці), польський король Станіслав Август був зустрінутий 15 травня в Чернявці народом, кагалом, цехами, самим Врублевським. Народу велено було кричати „Vivat Krol“!. Описувач цієї подорожі Плятер розповідає про таку подію. Кидання квітів перед поїздом короля і шум народу так налякали коней королівського екіпажу, що їх не змогли утримати кучери. В цей час чеснік Врублевський кидається зі своїми кіньми, так само оскаженілими, між королівських, змішує їх і зупиняє. У будинку власника прийняли короля подружжя Врублевських, їхня дочка і наречений зять, шамбелян (камергер) Мервінський. Після закуски король виїхав».

Син Стефана Ксаверій Врублевський продав Чернявку графу Красицькому, від брата якого Євстахія її в 1858 році по родинним зв'язкам отримав граф Тишкевич. В Чернявці на 1864 рік налічувалося жителів обох статей 1498: 1478 православних і 20 римських католиків, землі 2948 аршин. В ті часи в селі була церква Димитрівська дерев'яна 5 класу, землі мала 40 десятин, побудована 1721 р., православна. До Чернявки приєднане село Ганнівка, яке відстоїть від неї на 2 версти. Жителів обох статей тут 200 (1864), землі 404 десятини. Належить Варфоломію Моргульцю.

Станом на 1886 р. в Чернявці налічувалося 1600 осіб, 204 двори, православна церква, католицька каплиця, школа, постоялий будинок.

Наприкінці ХІХ ст. в зв'язку з ліквідацією Чернявської волості, село було віднесено до Андрушівської волості Липовецького повіту. В 1900 р. село мало 396 дворів, 2423 мешканці, церкву, школу, 2 млини. Належала Чернявка графу Ігнатьєву. В 1868 році мешканці отримали 1213 десятин землі, яка була оцінена у 59 333 рублі.

В ХХ столітті при радянській владі село відносилося почергово до Плисківського, Погребищенського та Оратівського районів Вінницької області.

В 1931 р. заснована Чернявська середня школа.

Протягом Німецько-радянської війни село Чернявка було звільнене від німецьких військ 3—4 січня 1944 року в ході проведення Житомирсько-Бердичівської наступальної операції військами 1-го Українського фронту.

В 70-х роках ХХ століття в Ченявці проживало 2325 чоловік. В селі була розміщена центральна садиба колгоспу ім. 40-річчя Жовтня. Господарство користувалося 4649 га землі, в тому числі 2764 га орної. В селі були середня школа, будинок культури, бібліотека; фельдшерсько-акушерський пункт. Видавалася багатотиражна газета «Шлях Ілліча».

В 1986 р. відкрито сучасне приміщення Чернявської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Сьогодення

На території села діє:

• ЗОШ І-ІІІ ступенів. В школі обладнані навчальні кабінети, комп'ютерний клас, майстерня, створені куточки: народознавства, бойової слави, куточок безпеки. Школа також має майстерню, бібліотеку, їдальню;
  • дитячий садок;
  • Працює ФП, сільський будинок культури із залом на 400 місць, сільська бібліотека, книжковий фонд якої становить 12 270 книг;
  •  діює храм Святого Великомученика Димитрія УПЦ-МП та храм Святого Миколая Чудотворця УПЦ-КП.

Цікаве про Чернявку

В 1997 р. вийшло друком оповідання-нарис письменника Волошенюка І. С. «Сеньйора Грасселлі з Чернявки». В ньому описано долю Лідії Гаврилівни Титаренко із с. Чернявка, яка була вивезена на примусові роботи до Німеччини. За цим твором в цьому ж році знято телевізійний фільм.