Історична довідка села Кошлани

КОШЛАНИ

У середині XVI ст. над річкою Скиба, за годину ходи від великої річки Соб, три роки стояло кошем військо Петра Конашевича-Сагайдачного. Довколо росли непрохідні дубові ліси, була неприступна трясовина. В лісах водилася різна звірина, безліч птахів. У цьому багатому краю з високими травами і пахучими квітами розкинулися широкі лани. Згодом тут селилися коза­ки, які вже не могли ходити в бойові походи. Влаштували свої домівки серед лану, неподалік від козацького шляху.

У вершині річки Скиби оселився хорунжий козак Ян Рудавський зі своїм братом. Насипали греблю і зробили ставок.

Нижче по річці оселився хорунжий козак Кирило Яблонський (від нього пішла назва села Яблуновиця). Він теж насипав греблю і зробив ставок, біля котрого селилися цілі родини, які прийшли сюди, ховаючись від утисків панів.

Нижче від Рудавського та Яблонського оселився засновник села Михайло Братковський, який 1625 року збудував невелику дубову церкву, що простояла до 1723 року, коли син Братковського Іван збудував нову церкву з дуба в пам’ять Покрови Пресвятої Богородиці.

За два кілометри на схід від садиби Братковського поселився Опанас Назарківський з Кири­лом Коршенним, Павлом Шереп’ятинським та Павлом Дорохом. Оселилися у густому дубово­му лісі (до цього часу існує назва Назарове, де тепер пасовисько і яр).

На південь від коша, під горбочком, проживав хорунжий Ясік Варшавський, каліка на ліву ногу (тепер це вулиця Ватутіна, яку люди називають Варшавою).

Далі на південь були садиби козаків Данила Жаданського та Якова Мочульського.

На захід від коша оселився сліпий на праве око козак Павло Вовківський (у селі це вулиця Щорса, що її й дотепер називають Вовківкою).

Прибули сюди і Мазури, Поляки, Токарчуки, Макаринські, Молдавські, Шиманські, котрих козаки охоче селили поруч. Поселенці гатили ставки, випасали худобу і нікому не сплачували податків. Жилося добре, адже були вільні і мали достаток.

У 1794_1795 роках утворився Липовецький повіт, що складався з кількох великих власниць­ких маєтків, так званих «ключів». У Липовецькому повіті був 51 ключ, кожен з яких об’єднував 12 сіл. Вони належали магнатам, які мешкали у Варшаві і Житомирі. Кошлани входили до Дашівського ключа, що належав Вальтеру Потоцькому.

Згодом, у 1868 році, село разом із землями, лісами, водами і людьми Потоцький продав на Київських торгах генералу Олександру Павлову, який утримував його аж до 1917 року.

У праці Л. Похилевича «Сказания о населенных местностях Киевской губернии» знаходимо таке: «Кошланы, село при ручье Скибе, в 4-х верстах выше села Жаданов. Жителей обоего пола 1058. Большой дубовый лес к востоку от села простирающийся, называется Правковским.

Церковь Покровская, деревянная, 5-го класса; земли имеет 6о десятин с хутором, построена 1723 года». До грудня 1979 року Кошлани входили до складу Іллінецького району. В грудні 1979 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР було створено Оратівський район і село ввійшло до його складу. За час існування Оратівського району в селі відбулися значні зміни. Територія сільської ради складалася з двох сіл - Кошлани і Дібровинці, де діяв один колгосп ім. 50-річчя Жовтня.  У дев’яностих роках відбувся поділ на два господарства - «Кошові лани» з центром у Кошланах і «Діброва» з центром у Дібровинцях. Села телефонізовано, прокладено дороги з твердим покриттям. Шість разів на день у село ходив рейсовий автобус. Працював цегельний завод. З місцевої цегли було споруджено будинок культури, чотири житлові будинки для колгоспників,учителів, тваринницьку ферму, колгоспну їдальню, лазню, школу, магазин, критий гараж, зерносклад. На території сільської ради функціонують дві за­гальноосвітні школи III ступенів, два фельдшерсь­ко-акушерських пункти, два відділення зв’язку. У Кошланах діє сільська бібліотека з книжковим фон­дом 10799 примірників. До 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні в селі відкрили Алею Пам’яті. Створювали її жителі в пам’ять про тих односельчан, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни, захищаючи чисте небо і ясне сонце для майбутніх поколінь.

До війни в селі мешкала родина Пустовітів. Батько Іван, мати Фросина і сини: Василь, Іван, Федір і Михайло. Працювали біля землі, раділи, сумували, жартували, словом, жили. Коли покликала країна захистити її від фашистської чуми, пішли брати на війну і поклали молоде своє життя за рідну землю на вівтар Перемоги. Вдячні односельчани на честь загиблих братів Пустовітів назвали поле Солдатським і встановили пам’ятний знак.

Країна жила і працювала. Жили і працювали люди в селах Кошлани і Дібровинці й за звитяжну працю держава нагороджувала їх орденами і медалями: доярки Марія Іванівна Токарчук, Антоніна Матвіївна Гіляровська і Надія Іванівна Войченко удостоєні орденів Трудового Червоного Прапора, Галина Володимирівна Годована, доярка - медалі «За трудову відзнаку», механізатор Микола Антонович Янчук і ланкова Віра Семенівна Рудюк - орденів Трудової Слави III ступеня, шофер Василь Павлович Новіцький - ордена «Знак Пошани».

Гордістю територіальної громади є: Іван Степанович Ратушняк — заступник міністра Кабінету Міністрів України, Анатолій Юрійович Зінич - співробітник Служби безпеки України, Анатолій Іванович Нагребецький - голова Калинівської районної Ради, Галина Миколаївна Занічковська (Мельничук) - колишній співробітник Міністерства фінансів України, Анатолій Васильович Петрук - колишній заступник начальника управління Міністерства агропромислової політики України.