Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка села Мервин

МЕРВИН

Мервин - це дуже старе село, йому приблизно 680-700 років. Перша назва його була «Рудьки». Воно було забудовано трохи на південь від сучасного. В той час ще Чагова не було, було поряд село Мала Ростівка. Село Рудьки було невелике, в даний час на тому місці виорюються черепки, камінь, цегла.

На жителів села нападали австрійці, турки, поляки. Згодом жителі села перебралися до М. Ростівки , а землями користувалися в Мервині. В селі була одна вуличка, яка називалася «Куточок» і йшла в напрямку до М. Ростівки. Жителі ходили туди в церкву, яка збереглася і донині.

Із «Сказанія о насєльонних местностях Кієвской губернії». Біла Церква, видавець О. Пшонківський, 2003. Текст надруковано за виданням Києво- Печерської Лаври, 1864 р. ст. 264-265.

« До приходу Малоростівського причислене велике село Мервин, в 6-ти верстах від церкви. Воно лежить при дорозі із Липовця в Монастирище. Жителів - 1049, землі - 2379 десятин належить Йосипу Лаврентійовичу Здіховському, який має тут свою резиденцію.

Мервин примітний тим, що поблизу нього на полі знайдена кам’яна баба або істукан. Тільки два таких істукани, які входять до складу могил херсонських степів, знайдені на могилах Київської губернії: в Суботівці і в Мервині. Мервинський істукан зображає жінку із складеними руками, з кільцями у вухах і на голові щось схоже на корзинку. Статуя ця зроблена з дикого каменю, якого немає в окрузі. Вона була перенесена в сад пана, і прикро, якщо вона буде відправлена у Варшаву або Вільно, а не в Київ»

Сучасна назва села походить від прізвища поміщика Фелікса Мержвинського, для захисту від татарських набігів в селі зводиться козацька фортеця та інші захисні споруди: підземні ходи, вали, рови, водні об’єкти. Добротна цегляна фортеця простояла до 50-х років XX століття. При в’їзді в село були брами, біля яких вартували чоловіки. Вночі до села можна було заїхати лише з дозволу поміщика або старшини.

Не оминуло село лихоліття голодомору 1932-1933 р.р. Вдалося встановити імена лише 22 померлих. На місці їх захоронения стоїть пам’ятник жертвам голодомору, встановлений на кошти виходця села Мервин Демчика В.А.

В селі народився Фурман Олександр Мефодійович, який за героїзм і відвагу у роки війни удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

До середини 80-х років у селі була початкова школа. Потім дітей стали возити на навчання до Чагівської школи. У 1992 році збудоване нове приміщення школи і дитячого садка. Сьогодні в селі діє навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня - дошкільний навчальний заклад», фельдшерський пункт, клуб, бібліотека, магазини, кафе «Шинок», фермерські господарства.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь